SAATLERE İNCE BİR BAKIŞ

Yıllar boyunca saat dünyası, zamanı daha doğru takip edebilmemiz için sayısız yol ve yenilik deneyerek kendini geliştirmiştir.

Yıllar boyunca saat dünyası, zamanı daha doğru takip edebilmemiz için sayısız yol ve yenilik deneyerek kendini geliştirmiştir. Geleneksel mekanik yapıya sahip saatlerin hala hayatımıza girebildiği gibi farklı mekanizmalara sahip saatler kendilerine has özellikleri ile bizim ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalışıyorlar.

Mekanik Saatler

Taşınabilir saatlerin ilk ve en geleneksel biçimi olan mekanik yapıya sahip saatler, yıllar boyunca en fazla değişimin yaşandığı saat tipidir. Geleneksel saat üretiminin en belirgin örneği olan mekanik saatler birbirinden hassas parçalardan oluşan minyatür bir dünyayı içinde barındırır.
Kusursuz bir uyum içinde inanılmaz sıkı toleranslar altında çalışan yüzlerce minik parçanın senfonisi, dünyanın en büyük lüks saat üreticileri tarafından güzelce işlenerek bir şaheser haline getirilir. Bununla birlikte saat mühendisliğindeki bu başarı, en iyi performansı sağlamak ve aşınma ile yıpranmayı önlemek için düzenli olarak planlanan servis maliyetini ortaya çıkarmaktadır. Vintage saatler, üretildiği dönemin sınırlı teknolojisi sebebiyle tipik olarak mekanik bir yapıya sahiptirler. Bu durum, bakım maliyeti ve parça ihtiyacı açısından saatlerin sürekli gelişen doğal yapısı sebebiyle sıkıntı yaratabilmektedir.

Quartz Saatler

Quartz mekanizmalar, kol saatinin icat edilmesinden bu yana saat yapımında yaşanan en büyük devrim olarak kabul edilir. Saatin mekanizmasına güç sağlamak için pil kullanılır ve bu mekanizmaların çalışmasında kullanılan quartz kristali zamanın doğru takibi için beklenmedik başarılar göstermiştir.
Quartz kristalinin olağanüstü tutarlı frekansı sayesinde bu yapıya sahip saatlerin sapma ve geri kalma olasılığı son derece düşüktür. En ucuz quartz saatler bile, pahalı mekanik saatler ile karşılaştırıldığında saatin doğruluğu açısından üstün bir başarı gösterir. Quartz saatler son derece doğru olsa da birkaç yılda bir pillerinin değiştirilmesi gerekmektedir.

Kinetik (Otomatik Quartz) Saatler

Otomatik quartz olarak da bilinen kinetik saatler, değiştirilmiş quartz yapısından oluşmaktadır. Burada salınım ağırlığı (otomatik mekanik saatlerde olduğu gibi) değiştirilebilir bir pil yerine ihtiyaç duyulan enerjiyi üretmek için kullanılır.

Kinetik saatler, rutin pil değişimine gerek duymadan bir quartz saatinin doğruluğuna sahip olmakla birlikte, üretilen enerjiyi depolamak için bir güç hücresini içinde barındırırlar. Bu hücrelerin değiştirilmesi gerektiğinde özellikle saat mekanizması artık üretimde değilse uygun hücrenin bulunması zor bir süreç olabilmektedir.

Güneş Enerjili Saatler

Güneş enerjili saatler, kinetik saatler gibi değiştirilebilir bir pil yerine yenilenebilir bir güç kaynağına dayanan geliştirilmiş bir quartz yapısına sahiptir. Kinetik saatler, elektrik üretmek için bir salınım ağırlığı kullanırken, güneş enerjili saatler, güneş enerjisini saat için ihtiyaç olan enerjiye dönüştüren Photovoltaic hücre kullanırlar.

Kinetik ve quartz saatler gibi, güneş enerjili saatler neredeyse mükemmel bir doğrulukta çalışırlar. Ancak düzgün çalışabilmesi için mutlaka güneş ışığına maruz kalmaları gerekir. Buna ek olarak, kinetik saatler gibi depolama hücrelerini değiştirmeye ihtiyaç duyulduğunda yedek parçalar pahalı olabilmektedir.