MEKANİK SAATLER İLE QUARTZ SAATLER ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Müşterilerimizden en çok aldığımız sorulardan biri de ?quartz saatler ile mekanik saatler arasında farklar nelerdir?? sorusudur.

Müşterilerimizden en çok aldığımız sorulardan biri de “quartz saatler ile mekanik saatler arasında farklar nelerdir?” sorusudur. Her ikisinin de ortak bir amacı vardır, saati göstermek. Peki, farkları nelerdir?

Quartz saatler, mikroçiple desteklenen ve pilden enerji alarak çalışan bir mekanizmaya sahiptir. Piller küçük bir quartz kristali boyunca elektrik akımı gönderir ve titreşimler yaratmak için kristalleri elektriklendirir. Bu titreşimler mekanizmayı çalıştırır ve motoru, saat kollarını (akrep, yelkovan ve saniye kolu) hareket ettirmeyi sağlar.

Teknolojinin üretime etkisi sebebiyle inanılmaz pahalı hale gelen saatlerin üretildiği 60’lı yılların sonunda keşfedilen quartz saatler sektörün hareketlenmesini sağladı. Ucuz ve başarılı yapısı sayesinde seri üretime geçilerek piyasada en çok bulunan saat haline gelen quartz saatlerin en ayırt edici özelliği, çalışırken her saniye çıkardığı yüksek “tik” sesidir. Çoğu insanı oldukça rahatsız eden bu ses quartz saatlerin tek kötü özelliğidir diyebiliriz.

Öte yandan mekanik saatler çalışmak için bir enerji kaynağı yerine hareket sayesinde oluşan salınım enerjisini kullanmaktadır. Tamamen kurulu bir mekanik saat 30 ile 40 saat arasında ekstra bir enerjiye ihtiyaç duymadan çalışabildiği gibi lüks modellerde bu süre 10 güne kadar çıkabilmektedir. Mekanik saatlerde saniye, quartz saatlerdeki gibi 1 saniyelik geçişlerle hareket etmez, süpürme efekti diye adlandırılan durmayan bir hareketi bulunmaktadır.

Quartz ve mekanik saatler arasındaki farkı basitçe göstermemiz gerekirse;

  • Quartz saatler çalışmak için pile ihtiyaç duyarken mekanik saatler hareket enerjisini kullanırlar ve pile ihtiyaç duymazlar.
  • Quartz saatlerin pil ömrü 3 yılı bulabildiği için geri kalma veya ayarının bozulması gibi bir problem yaşanmaz, mekanik saatlerde ise saati çıkardıktan sonra kabaca iki gün sonra duracağını bilmek, tekrar kurmak için takmak zorunda olmak bir yerden sonra sıkıcı gelebilir.
  • Mekanik saatlerde ayda +10 dakika ile -10 dakika arasında sapma normal kabul edilirken, quartz saatlerde pili bitene kadar sadece çok ufak sapmalara rastlanmaktadır.
  • Mekanik saatlerin 2-3 yılda bir yağ değişimine ve bakıma ihtiyacı olacaktır, quartz saatlerde ise sadece pil değişimi gereklidir.

Saatlerin farklarını basitçe göstermiş olsak da bu farklar seçiminiz için size yeterli gelmeyebilir. Özellikle bir saati alırken hangisinin doğru olacağını belirlemede saatin mekanizmasından çok saatin bütününe, tüm bileşenlerine bakmak gerekir. Quartz saatler zamanı ölçme konusunda mekanik saatlere göre üstün bir başarı sağlamasına rağmen günümüzde lüks kabul edilen çoğu saat mekanik yapıyı tercih eder. Mekanik saatler yapısı itibariyle daha dayanıklıdır ve içerisinde diğer fonksiyonları barındırma açısından teknik olarak daha başarılı görülmektedir. Aynı şekilde quartz saatlerin üretim maliyeti düşük olması sebebiyle birçok özelliğe sahip modeller daha uygun fiyatlarla alınabilir.

Her iki saatin de kendine göre artı ve eksileri bulunmakla birlikte en son kararı verecek olan tabii ki sizlersiniz. Saatin quartz veya mekanik olmasından çok hangi bileşenlerden yapıldığı, fonksiyonların neler olduğu ve sizin hayat tarzınıza nasıl uyum göstereceği sizi memnun edecek en önemli faktörler olmalıdır.

Beğeneceğiniz Quartz ve Mekanik saatlere Youwatch internet sitesi ve 350 ya yakın Youwatch ürünleri satışı yapan yetkili satış noktalarından ulaşabilirsiniz.