Maksimum Verim İçin Püf Noktaları

Maksimum verim için günü planlamanın püf noktaları

 

Zaman çok değerlidir, özellikle küçük ölçekli bir işe sahipseniz milyon tane şey yapmanız gerekiyormuş gibi hissedersiniz. Zaman yönetimi uzmanı ve “Onun bunu nasıl yaptığını biliyorum: Başarılı kadınlar zamanlarını nasıl ayarlar” adlı kitabın yazarı Laura Vanderkam, Business Insider‘a vakit kullanımıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Vanderkam, ayrıca insanlarla iletişim kurmak, yeni yetenekler keşfetmek ve kendine vakit ayırmak gibi yüksek öneme sahip diğer işler için de zaman yaratmanın önemli olduğunu belirtti. Herkes için aynı olmasa da Vanderkam’ın örnek programından ilham alarak gününüzü planlayabilir ve tüm işlerinizi zamanında halledebilirsiniz.

 

06:00 Uyan ve antrenman yap

Belçika’da yürütülen son bir araştırmaya göre sabah erken saatlerde yapılan antrenman -kahvaltı yapmadan önce- sadece sağlıklı bir beden kavuşmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ekstra beş dakika uyumaktan çok daha fazla enerji verir.

 

6:45 Güne hazırlan

Şimdi duşa girme zamanı, sağlıklı bir kahvaltı yapın, aile sorumluluklarına önem verin ve insanları gidecekleri yerlere bırakmaya özen gösterin.

 

8:30 Günün en önemli işini hallet

Günün en üretken olduğunuz zamanlardasınız, bugün yapmanız gerekenler arasındaki en önemli işi yapmaya odaklanın.

 

12:30 Sosyal bir öğle yemeği ye

Her iş insana dayalıdır, enerji seviyenizi gün boyu sürdürmek için dengeli bir öğle yemeği yemelisiniz, böylece zamanını da iyi kullanmış olursunuz. Öğle yemeğini tanıdığınız veya daha yakından tanımak istediğiniz insanlarla bağlayıcı ilişkiler kurmak için değerlendirebilirsiniz. Seçeceğiniz bu kişiler çalışanlar veya iş dışından birileri olabilir.

 

13:30 Ya kendini ya işini büyüt

Bu, yeni bir beceri kazanmak olabilir, yeni bir konu üzerine çalışmak veya yeni projeye odaklanmak olabilir.

 

14.30 Kendini daha görünür kıl

Sosyal medyadan bu konuda yardım alıyor olabilirsiniz, fakat her küçük ölçekli işletme sahibinin, dışarıdan bakıldığında nasıl göründüğünü düşünmesi gerekir.

 

15.30 Yürüyüşe çık

Doğal güneş ışığı almak, dikkatinizi ve enerji seviyenizi yükseltmek için harika bir yoldur.

 

16.00 Bu zamanı boş bırak

Gün içerisinde programınız dahilinde olmayan, ama zaman ayrılması gereken işler mutlaka çıkacaktır. Bu işleri halletmek için boş bıraktığınız bu zamanı kullanabilirsiniz.

 

17.00 Yarını planla

Ertesi gün için öncelikli olan üç konuyu belirle ve tekrar gözden geçirmen gerekenleri kontrol et veya akşam saatlerinde çalışman gerekiyorsa, bunları verimli bir şekilde halletmek için zamanını ayarla.

 

18.00 İş ile olan bağlantını kes

İsterseniz ailenle vakit geçirin, isterseniz arkadaşlarınla takılın, isterseniz gönüllü bir iş yapın veya hiçbir şey yapmadan dinlenin ama kişisel zamanınız kesinlikle iş içermesin.

 

20.30 Tekrar sisteme bağlan

Bazı küçük işletme sahipleri veya çalışanlar işten tamamen kopmayı zor bulurlar. Bu bir saatini işlerini halletmeye, yaratıcı düşünmeye veya iş üzerine bir şeyler okumaya ayırırlar.

 

21.30 Oturumu kapat

Bilgisayarınızı ve hatta mümkünse cep telefonunuzu kapatın ve kendinize uyku öncesi biraz daha zaman ayırın.

 

23.00 Uyu

Uyku ihtiyacı insandan insana değişir. Ama sağlam bir yedi saatlik uyku, yeni güne iyi bir başlangıç için zemin hazırlayabilir.