AKILLI SAAT NEDİR? SAAT PİYASASINI NASIL ETKİLEDİ?

Akıllı saat tam olarak nedir? Oldukça basit aslında. Akıllı saatler bileğinize takabileceğiniz gelişmiş bilgisayarlı saatlerdir ve bu saatlerle zamanı öğrenmenin ötesine geçebilirsiniz. Akıllı saatleri tanımaya bu saatlerin tarihçesine göz atarak başlayab

Akıllı Saat Sanayisinin Bebeklik Dönemi

Akıllı saat endüstrisi halen gelişmekte olan bir pazardır ve şu ana kadar rakamlar, 3.1 milyonun üzerinde saat satıldığını göstermektedir.

Çoğu akıllı saat şirketi, Çin ve ABD’de konumlanmaktadır. Çin imalat merkezidir ve yaratıcı fikirler burada hayata geçer. Akıllı saat endüstrisinin önde gelen şirketleri Google, Apple ve Pebble üretimlerini burada gerçekleştirmektedir. Yani akıllı saat geliştirmek ve üretmek istiyorsanız beyin takımınızı Silikon Vadisi’nde (San Francisco), üretim üssünüzü ise Çin’de ise kurmak isteyebilirsiniz!

Akıllı Saatler ile Neler Yapılabilir?

Akıllı saatler geniş fonksiyon yelpazesi ile klasik saatlerden ayrılırlar. Bu fark, markaları rekabette başka bir noktaya taşıdığı için saat üretimi yapan şirketlerin bu pazara girmek ve pazardan pay almak için neden bu kadar istekli olduklarını anlayabiliyoruz. Akıllı saatler günlük hayatımızı değiştirebilir; bu saatler aracılığıyla e-postaları kontrol edebilir ve gönderebilir, arkadaşlarınız ve ailenizle konuşabilir, çeşitli uygulama mağazalarından alışveriş yapabilir, oyun oynayabilir, müzik dinleyebilir ve hatta daha pek çok ihtiyacınızı karşılayacak birçok uygulama indirebilirsiniz. Cihazın en ilginç kullanım yerlerinden birisi potansiyel sağlık faydalarıdır. Sadece fitness etkinliklerinizi takip etmek için çeşitli uygulamalar kullanabileceğiniz gibi, bazı akıllı saatler ile kalp atış hızınızı bile ölçebilirsiniz.

Buna rağmen çoğu akıllı saat internet kullanmak için cep telefonuna bağlanmak zorundadır. Düşük enerjili Bluetooth bağlantısı kullanarak mobil cihaza bağlanır ve bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Akıllı Saatler Neye Benziyor?

Bir akıllı saatin gerçek bir saatin verdiği hissi veremeyeceğini düşünebilirsiniz. Ancak bu durum endüstrideki tasarımlara bağlı olarak değişmektedir. Akıllı saatlerin ana tasarımları dikdörtgen ve geleneksel dairesel kol saati şeklindedir. Daha geleneksel bir görünümü tercih ediyorsanız tamamen klasik saat görünümde olan akıllı saat modelleri sizi tatmin edecektir. Daha fütüristtik bir görünüm istiyorsanız sıra dışı modellerin cezbediciliğini akıllı saatlerde yakalamanız çok zor olmayacaktır.

Akıllı Saatler ve Geleneksel Saat Endüstrisi

İsviçre saat sanayisi, akıllı saat pazarındaki yükselişin geleneksel saat sanayisini tehdit edeceğini düşünüyor. Sektördeki uzmanlar Apple markalı cihazların muhtemelen her yıl geleneksel İsviçre saatleri kadar satabileceğini düşünüyor. İsviçre’nin 2014 yılında 28.6 milyon saat ihraç ettiğini düşündüğümüzde bu endişenin yersiz olmadığını görüyoruz.

Buna rağmen Swissinfro’ya göre İsviçre saat işletmelerince istihdam edilen direktörlerin üçte ikisi akıllı saatlerin endüstri için bir tehdit oluşturmadığını düşünüyor. Bazı firmalar belki de gelecekte başarılı olabilmek için kendi İsviçre akıllı saatlerini üretmek zorunda kalacaklarını şimdiden fark etmekteler. İsviçre’nin önde gelen saat markalarından Tag Heuer bu anlamda ilk adımlardan birini atarak Andriod destekli bir akıllı saat yapacağını açıklamış bu konuda teknoloji alanında Google ve Intel ile birlikte çalışacaklarını belirtmişti. Baselworld’de ilan edilen bu haber, markaya bağlı olan kitle tarafından Tag Heuer’ın tüm duygularına ve DNA’sına sahip olacak mı endişesi yaratsa da iyi bir yol izlediklerini görebiliyoruz.

Akıllı Saatlerin Geleceği Ne Olacak?

Peki, akıllı saat endüstrisinin geleceği nasıl şekillenecek? Giyilebilir teknolojinin her geçen yıl önemli ölçüde büyüyeceği tahmin ediliyor. Genel olarak giyilebilir teknoloji pazarı 2018 yılında yaklaşık 12,6 milyar dolara ve tahmin edilen satış rakamlarının 111 milyona ulaşması bekleniyor. Dolayısıyla, akıllı saatler ile ilgileniyorsanız pazarın oldukça renkli bir hale geleceğinden emin olabilirsiniz.

Youwatch akıllı saat piyasasındaki yeni oyunculardan biri olup, uygun fiyata kaliteli ve ulaşılabilir ürünler sunmayı vaad ediyor. Youwatch Simax modellerine buradan ulaşabilirsiniz.